Konferens

Konferenslokalerna Rutger & Hermine
Vår största lokaler Hermine och Rutger ligger i vårt nya mötescenter som är uppfört i Skoklosters gamla motor-museum. Här finns i tillägg en stor lounge för events, utställningar, mässor samt för korta möten och kaffepauser.
Vår största lokal Rutger är på 240 kvm och har en max kapacitet på 250 personer i biosittning. Den totala ytan på vårt mötescenter är 800 kvm.
För fullständig skiss >>
Möteslokalerna har fått sina namn efter paret Von Essen som uppförde Skoklosters motor-museum på 60-talet.
Hermine rymmer upp till; Rutger rymmer upp till;
130 personer i biosittning 250 personer i biosittning
82 personer i skolsittning
36 personer i U-bord
60-70 personer i Öar
Trådlös bredbandsuppkoppling, 2.0 mbit, finns installerat på anläggningen.
Konferenslokalerna är utrustade med takmonterade projektorer med högtalarsystem, OH-projektor, högtalarsystem med trådlös mick- och headset, filmduk, whiteboard, blädderblock, block och pennor, vatten, konferensgodis och frukt. Dvd/video ordnas vid förbeställning. Övrig utrustning ordnas vid förfrågan.
|
Konferenslokal |
Grupprum 1 |
Kvm 130 - 250 240 |
Biosittning 130 - - 250 |
Skolsittning 82 - - - |
U-bord 36 6 - - |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |



















